2020-08-14
Zawiadomienie o kontynuacji tymczasowego zawieszenia zbywania, odkupywania oraz wyceny jednostek uczestnictwa subfunduszu BNP Paribas Aktywny
Informujemy wszystkich uczestników Subfunduszu BNP Paribas Aktywny wydzielonego w ramach BNP Paribas Premium Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego, że ogłoszone na okres od dnia 23 lipca do dnia 6 sierpnia 2020 r. (dwa tygodnie) zawieszenie zbywania, odkupywania oraz wyceny jednostek uczestnictwa Subfunduszu zostaje utrzymane w mocy do dnia 23 września 2020 r. za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.
Wszelkie zlecenia (nabycia, odkupienia, zamiany) dotyczące Funduszu są od dnia 23 lipca 2020 roku odrzucane. Zlecenia nabycia złożone i nieopłacone do dnia 23 lipca 2020 roku również zostały odrzucone. Okresu zawieszenia nie wlicza się do statutowych (siedmiodniowych) terminów w jakich powinno nastąpić rozliczenie zleceń złożonych Funduszowi i nierozliczonych przez Fundusz do dnia 23 lipca 2020 roku.
Ponadto w informujemy, że Fundusz zmienił czasowo regulaminy:
PROGRAMU SYSTEMATYCZNEGO INWESTOWANIA „MAŁE WIELKIE OSZCZĘDNOŚCI” oraz „PROGRAMU INWESTYCYJNEGO” prowadzonych dla Uczestników BNP PARIBAS PREMIUM SFIO.
Zmiany są tak przygotowane żeby ta część wpłat do Programów, która pierwotnie miała (zgodnie z dotychczasowymi zapisami regulaminów) trafiać do Subfunduszu BNP Paribas Aktywny była inwestowana w Subfundusz BNP Paribas Obligacji Wysokodochodowych, który ma ten sam wskaźnik ryzyka (SRRI 4) i podobny horyzont czasowy inwestycji a zbywanie i odkupywanie jego jednostek uczestnictwa nie jest wstrzymane.
Fundusz podjął decyzję o wstrzymaniu zbywania, odkupywania i wyceny jednostek uczestnictwa Subfunduszu BNP Paribas Aktywny z powodu otrzymania w dniu 23 lipca 2020 roku postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy (sygn. Akt XXVI GCo 42/20) o zabezpieczeniu roszczeń pieniężnych „GetBack SA w restrukturyzacji”. Roszczenia te są skierowane do Funduszu oraz 12 innych podmiotów. Na skutek tego postanowienia Towarzystwo musi ustalić w jaki sposób powinno ująć to roszczenie w wycenie aktywów. Jednocześnie Fundusz nie otrzymał żadnego pozwu, który wskazywałby na podstawę roszczenia i argumentację „GetBack S.A. w restrukturyzacji” więc z jednej strony jest świadomy istnienia roszczenia a z drugiej nie może ocenić kiedy będzie możliwe wdanie się w spór i aktywne zwalczanie stanowiska „GetBack SA w restrukturyzacji”.
Fundusz skorzysta z wszelkich prawnych środków w celu uchylenia tego postanowienia sądu.
BNP Paribas TFI SA jako zarządzający Funduszem informuje, że roszczenia Getback SA są związane z transakcjami przeprowadzanymi w latach 2015-2017, kiedy to Fundusz był zarządzany przez inny podmiot. BNP Paribas TFI S.A nie było uczestnikiem zdarzeń, których dotyczy to postępowanie.
BNP Paribas TFI SA informuje, że zaistniała sytuacja nie ma żadnego wpływu na bieżącą działalność pozostałych funduszy, którymi Towarzystwo zarządza.