1) W ramach niniejszego rozdziału prezentujemy informacje na temat strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
2) Przez „ryzyko dla zrównoważonego rozwoju” rozumie się sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć, rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Tego rodzaju ryzyka mogą materializować się w szczególności w odniesieniu do zmian klimatycznych lub innych niekorzystnych skutków środowiskowych, a także w obszarze kwestii społecznych, pracowniczych lub praw człowieka, lub w związku z występowaniem przekupstwa lub zjawisk o charakterze korupcyjnym.
3) W odniesieniu do Funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo lokujących aktywa w akcje spółek dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, stosuje się politykę dotyczącą zaangażowania, o której mowa w art. 46d Ustawy o funduszach inwestycyjnych („polityka zaangażowania”), której przedmiot regulacji obejmuje m.in. odniesienie się do kwestii:
- monitorowania spółek, których akcje dopuszczone zostały do obrotu na rynku regulowanym, w szczególności pod względem ryzyk finansowych i niefinansowych, wpływu społecznego i na środowisko naturalne oraz ładu korporacyjnego;
- prowadzenia dialogu ze spółkami, o których mowa w lit. a);
- współpracy z innymi akcjonariuszami spółek, o których mowa w lit. a);
Polityka zaangażowania jest dostępna na stronie internetowej Towarzystwa - link.
4) Towarzystwo przyjęło i stosuje strategię wykonywania prawa głosu z instrumentów finansowych wchodzących w skład portfeli inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych otwartych. Skrócony opis strategii dostępny jest na stronie internetowej Towarzystwa.
5) Towarzystwo stosuje określone zasady postępowania mające na celu identyfikowanie czynników ryzyka odnoszących się do aspektów środowiskowych, społecznych lub dotyczących ładu korporacyjnego (environmental, social or corporate governance risks, tzn. ryzyka dla czynników ESG) oraz ograniczanie ich oddziaływania na wartość inwestycji, w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, w zakresie w jakim byłoby to proporcjonalne oraz odpowiednie w danym przypadku, przy uwzględnieniu wielkości, charakteru lub skali działalności prowadzonej przez Towarzystwo w danym zakresie, rodzaju lub indywidualnych cech lub warunków produktu finansowego, w odniesieniu do którego miałoby to zastosowanie. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń Towarzystwo ocenia, że wpływ ryzyk dla zrównoważonego rozwoju na zwrot z inwestycje w jednostki uczestnictwa Subfunduszy nie jest znaczący.
6) W odniesieniu do funduszy inwestycyjnych Towarzystwo ocenia narażenie poszczególnych funduszy na czynniki ryzyka odnoszące się zrównoważonego rozwoju, czyli do aspektów środowiskowych, społecznych lub dotyczących ładu korporacyjnego.
7) W dłuższej perspektywie czasu Towarzystwo dąży w tym zakresie do realizowania misji Grupy BNP Paribas opisanej poniżej w punkcie 8).
8) Misją Grupy BNP Paribas, w której skład wchodzi Towarzystwo, jest przyczynianie się do odpowiedzialnego i zrównoważonego wzrostu poprzez finansowanie gospodarki oraz doradzanie klientom wedle najwyższych standardów etycznych. Stosowanie wytycznych odnoszących się do problematyki społecznej odpowiedzialności biznesu (corporate social responsibility, CSR) stanowi główny komponent tego podejścia. Spójnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju 2030, przyjętymi rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ („Cele Zrównoważonego Rozwoju 2030”), wspomniana strategia działań Grupy BNP Paribas oparta została na czterech filarach (wymiarze ekonomicznym, społecznym, obywatelskim oraz środowiskowym), które odzwierciedlają zarówno wyzwania z obszaru problematyki CSR, jak również konkretne osiągniecia BNP Paribas w tym zakresie.
W 2019 roku Grupa BNP Paribas opublikowała swój cel korporacyjny obowiązujący wszystkie podmioty Grupy, który został przygotowany przez Komitet Wykonawczy Grupy BNP Paribas na podstawie trzech dokumentów. Należą do nich: Wspólne Przekonania (Misja i Wizja) (The Shared Convictions Mission and Vision)), Kodeks Postępowania (The Code of Conduct) i Manifest Zaangażowania (The Engagement Manifesto).
Ponadto BNP Paribas Bank Polska S.A. (jedyny akcjonariusz Towarzystwa) spójnie z podejściem Grupy BNP Paribas angażuje się od kilku lat w działania mające na celu przyczynianie się do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju stawiając sobie dodatkowe zobowiązania w szczególnie wrażliwych sektorach poprzez opracowanie:
- polityki finansowania i polityki inwestycyjnej w następujących sektorach: rolno-spożywczym, leśnym – w zakresie oleju palmowego oraz miazgi drzewnej, tytoniowym, obronności i bezpieczeństwa, energia jądrowej, energetyki węglowej, wydobywczym i paliwowym w zakresie niekonwencjonalnych zasobów ropy naftowej i gazu (aktualna lista polityk znajduje się na stronie https://group.bnpparibas/en/financing-investment-policies).
- wykazu wykluczonych towarów i działalności, takich jak tytoń, pławnice o długości pow. 2,5 km, produkcja włókien azbestowych, produktów zawierających PCB (polichlorowane bifenyle) lub handlu jakimikolwiek gatunkami podlegającymi konwencji CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikich zwierząt i roślin) bez niezbędnego zezwolenia (https://group.bnpparibas/en/publications#6).
- listy ograniczeń, która określa poziom monitorowania i ograniczeń stosowanych wobec firm, które nie w pełni spełniają wymagania Grupy BNP Paribas w zakresie CSR.
Więcej informacji nt. strategicznego podejścia BNP Paribas Bank Polska S.A. do zarządzania aspektami CSR i Zrównoważonego Rozwoju znajduje się w niefinansowych raportach rocznych, które dostępne są na stronie CSR.
Warszawa, data poprzedniej aktualizacji 7 grudnia 2022 r., data aktualnej aktualizacji 9 sierpnia 2024 r.